Nexus-lezing
20 juni 2004

 

Avishai Margalit

 

'Occidentalism. The West in the Eyes of its Enemies'

 

Inhoud

 


Deze lezing is verschenen in Nexus 41.


Avishai Margalit werd in 1939 geboren in Jeruzalem, nadat zijn ouders begin jaren dertig uit de Poolse sjtetl naar Palestina waren geëmigreerd. Margalit groeide op in een seculier politiek geëngageerd milieu. Hij studeerde economie en filosofie aan de Hebrew University in zijn geboortestad, is sinds 1970 aan diezelfde universiteit verbonden als hoogleraar wijsbegeerte en verzorgde gasthoogleraarschappen aan onder andere de universiteiten van Oxford, Berlijn, Praag, Florence, Harvard en Princeton. De afgelopen decennia is Avishai Margalit uitgegroeid tot een van de meest vermaarde denkers over sociale en ethische vraagstukken van onze maatschappij. Niet voor niets kreeg hij in 2001 de Spinoza-prijs voor zijn bijdrage aan het debat over de ethische grondslagen van de samenleving. Zijn eigen ervaringen in Israël en zijn politieke betrokkenheid liggen ten grondslag aan de vragen waar hij als filosoof over wil nadenken: Wat is afgoderij? Wat is een fatsoenlijke samenleving? Is de holocaust uniek? Hebben we een morele plicht om bepaalde gebeurtenissen te onthouden? Wat kun je vergeven en wat niet? De inzichten die Margalit verwierf, heeft hij in een glasheldere stijl uiteengezet in zijn boeken: Idolatry, The Decent Society, Ethics of Memory. In 1978 was hij een van de medeoprichters van de Vrede Nu-beweging en regelmatig laat hij in de New York Review of Books zijn kritisch licht schijnen over de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Onlangs publiceerde Avishai Margalit samen met Ian Buruma het uitvoerige essay Occidentalism. Het Nexus Instituut publiceerde bijdragen van Avishai Margalit in Nexus 14, 15 en 24.

 

Foto's Nexus-lezing 2004: Avishai Margalit

 

Opus III is de laatste pianosonate die Beethoven schreef. In zijn magistrale roman Doctor Faustus beschreef Thomas Mann opus III als de sublieme vertolking van afscheid van de kunst.
Jung Lin (pianiste) begon haar muzikale carrière in haar geboorteland Taiwan op twaalfjarige leeftijd als een nationaal bekend wonderkind. Haar symfonisch gedicht ‘The Black Wedding’ ging op haar zestiende in première. Het werd gespeeld door de Juilliard Symphony onder begeleiding van Miguel Harth- Bedoya. Lin studeerde cum laude af aan Juilliard. De komende maanden zal Lin het tweede concert van Rachmaninov uitvoeren in Brazilië en het eerste pianoconcert van Tsjaikovski spelen met het North Eastern Pennsylvania Philharmonic. Op 13 december 2004 zal zij als soliste debuteren in Alice Tully Hall.

 

Programma

 

13.15
14.00
14.10
15.00
Ontvangst met koffie/thee
Welkomswoord door Rob Riemen, directeur Nexus Instituut
Nexus-lezing 2004 door Avishai Margalit
Vragen en publiek gesprek met Avishai Margalit o.l.v. Rob Riemen
15.45
16.15
Pianosonate opus III van Beethoven door Jung Lin
Receptie
Bij verschillende conferenties is een fotopagina beschikbaar. De foto's op deze site zijn - tenzij anders vermeld - gemaakt door Robert Goddyn (UPA).
 
 

 

Subsidiënt
Logo Universiteit Tilburg Engels

Gemeente Tilburg

Logo Provincie Brabant
   English

 

 

Zoeken
Bookmark this page
Share on Digg Share on Facebook Share on Yahoo Share on Google